Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas (toliau – Įstatymas) nustato asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimus įstaigoje, su kuria juos sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai, teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją, atskleidimą ir pažeidimus padariusių asmenų patraukimą atsakomybėn.
Pagal Įstatymą informacija apie pažeidimus teikiama dėl:
- pavojaus visuomenės saugumui ar sveikatai, asmens gyvybei ar sveikatai;
- pavojaus aplinkai;
- kliudymo arba neteisėto poveikio teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams ar teismams vykdant teisingumą;
- neteisėtos veiklos finansavimo;
- neteisėto ar neskaidraus viešųjų lėšų ar turto naudojimo;
- neteisėtu būdu įgyto turto;
- padaryto pažeidimo padarinių slėpimo, trukdymo nustatyti padarinių mastą;
- pažeidimų, nurodytų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro patvirtintame sąraše, parengtame atsižvelgiant į Direktyvoje (ES) 2019/1937 nurodytų Europos Sąjungos teisės aktų taikymo sritį;
- kenkimo Europos Sąjungos finansiniams interesams, kaip nurodyta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 325 straipsnyje ir išsamiau apibūdinta susijusiose Europos Sąjungos priemonėse;
- pažeidimų, susijusių su vidaus rinka, kaip nurodyta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 26 straipsnio 2 dalyje, įskaitant Europos Sąjungos konkurencijos ir valstybės pagalbos taisyklių pažeidimus, taip pat su vidaus rinka susijusius pažeidimus dėl veiksmų, kuriais pažeidžiamos pelno mokesčio taisyklės, arba susitarimus, kuriais siekiama įgyti mokestinį pranašumą, kenkiantį taikytinos pelno mokesčio teisės dalykui arba tikslui;
- kitų pažeidimų.
DĖMESIO! INFORMACIJOS PATEIKIMAS, SIEKIANT APGINTI IŠSKIRTINAI ASMENINIUS INTERESUS, NELAIKOMAS PRANEŠIMU, NAGRINĖJAMU APRAŠO NUSTATYTA TVARKA.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ yra patvirtinti:
- atlyginimo pranešėjams už vertingą informaciją tvarkos aprašas;
- kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo tvarkos aprašas;
- vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašas.
Asmuo informaciją apie pažeidimą gali pateikti:
- įstaigoje per vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą;
- kompetentingai institucijai (prokuratūrai) tiesiogiai;
- viešai.
Informacijos pagal Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymą Vilniaus miesto savivaldybėje teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato informacijos apie Vilniaus miesto savivaldybėje (toliau – Savivaldybė) galimai rengiamus, padarytus ar daromus pažeidimus teikimo, informacijos apie pažeidimus priėmimo Savivaldybės administracijoje veikiančiu vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu (toliau – vidinis kanalas), jos vertinimo, sprendimų priėmimo ir asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimus, konfidencialumo užtikrinimo tvarką.
Savivaldybėje veikiančiu vidiniu kanalu pranešimus gali pateikti asmenys, kuriuos su Savivaldybe ar Savivaldybės administracija sieja ar siejo tarnybos, darbo ar sutartiniai santykiai (konsultavimo, rangos, subrangos, stažuotės, praktikos, savanoriškos veiklos ir pan.) arba įdarbinimo ar kiti ikisutartiniai santykiai, taip pat savarankiškai dirbančio asmens statusą turinčiam asmeniui, akcininkui ar asmeniui, priklausančiam įmonės administraciniam, valdymo ar priežiūros organui (įskaitant vykdomųjų galių neturinčius narius, taip pat savanorius ir apmokamus ar neapmokamus stažuotojus), arba bet kuriam fiziniam asmeniui, dirbančiam prižiūrint ir vadovaujant rangovams, subrangovams ir (ar) tiekėjams.
Informaciją apie pažeidimą Savivaldybės administracijai asmuo gali pateikti vienu iš šių būdų:
- kreipiantis tiesiogiai į kompetentingą subjektą (Savivaldybės administracijos Atitikties ir atsparumo skyrių) raštu, įteikiant arba siunčiant paštu (adresu Konstitucijos pr. 3, 09601 Vilnius) užpildytą pranešimo apie pažeidimą formą. Siunčiant pranešimą paštu, ant voko, kuriame yra apie pažeidimą pateikiama informacija, po adresato pavadinimu turi būti dedama žyma „KOMPETENTINGAM SUBJEKTUI ASMENIŠKAI“;
- žodžiu, atvykus į Savivaldybės administracinį pastatą (adresu Konstitucijos pr. 3, 09601 Vilnius) pas kompetentingą subjektą;
- atsiunčiant informaciją apie pažeidimą (užpildžius Pranešimo apie pažeidimą Savivaldybei formą) Savivaldybės elektroninio pašto adresu pranesk@vilnius.lt .
Asmenims, pripažintiems pranešėjais Įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka, gali būti taikomos pagalbos, apsaugos ir skatinimo priemonės.
Už įstaigos vidinio kanalo administravimą atsakingas padalinys – Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Atitikties ir atsparumo skyrius
Savivaldybės administracijoje kompetentingo subjekto funkcijų vykdymas pavestas:
- Atitikties ir atsparumo skyriaus vyriausiajai specialistei Tatjanai Rusenko tel. (0 5) 211 2606, el. p. tatjana.rusenko@vilnius.lt ;
- Atitikties ir atsparumo skyriaus vyriausiajai specialistei Vaidai Prakapienei tel. (0 5) 211 2816, el. p. vaida.prakapiene@vilnius.lt ;
- Atitikties ir atsparumo skyriaus patarėjui Vaidas Rakauskui tel. +370 602 55810, el. p. vaidas.rakauskas@vilnius.lt ;
Kompetentingo subjekto vadovas: Atitikties ir atsparumo skyriaus vedėja Ramunė Gervickienė tel. +370 66466036, el. p. ramune.gervickiene@vilnius.lt .
ASMENIUI, PATEIKUSIAM INFORMACIJĄ APIE PAŽEIDIMĄ, BUS TAIKOMAS KONFIDENCIALUMAS.
Žinomai melagingos informacijos, taip pat valstybės, tarnybos ar profesinę paslaptį sudarančios informacijos apie pažeidimą pateikimas nesuteikia informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui garantijų pagal Įstatymą.
Žinomai melagingą informaciją pateikęs arba valstybės, tarnybos ar profesinę paslaptį atskleidęs asmuo atsako teisės aktų nustatyta tvarka. Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 236 straipsnyje yra nustatyta baudžiamoji atsakomybė už melagingą nekalto asmens įskundimą padarius nusikalstamą veiką arba pranešimą apie žinomai nebūtą nusikaltimą.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu
Nr. 1133 patvirtinto Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašo 4 punktu valstybės ar savivaldybės įstaigose, priklausančiose kitos institucijos valdymo sričiai, vidiniai kanalai gali būti nediegiami, jei institucijoje, kurios valdymo sričiai jos priskiriamos, yra įdiegti vidiniai kanalai, kuriais gali naudotis ir šios įstaigos darbuotojai.
Savivaldybės administracijos direktoriaus 2025-05-14 įsakymu Nr. 30-1214/25 – Savivaldybei pavaldžioms bendrojo, ikimokyklinio ugdymo ir muzikos-meno mokykloms (https://aktai.vilnius.lt/document/30427018) buvo suteikti leidimai naudotis Savivaldybės vidiniu kanalu.
Daugiau informacijos rasite Savivaldybės vidinis informacijos apie pažeidimus teikimo kanalas (vidinis kanalas) – Vilniaus miesto savivaldybės puslapyje.